Facebook Facebook Eesti keelEnglishSuomeksiПо-русски 中国的

Vanasadamas hakkasid laevu teenindama automaatsed sildumisseadmed

Vanasadamasse saabuvaid ja lahkuvaid Tallinn-Helsinki liinil sõitvaid laevu asusid teenindama automaatsed sildumisseadmed, mis aitavad hoida kokku sildumisele kuluvat aega ja säästa keskkonda.

“Traditsioonilisel viisil ehk kasutades otsi ja pollareid kulub kaimadrustel täna sildumise korraldamiseks kümme või rohkem minutit, vaakumseadmetega võtab aga sama protsess alla kahe minuti ning laeva vabastamisel mõõdame aega juba sekundites. Kogu süsteem on kaugjuhitav ning vaid laevakapteni poolt opereeritav,“ ütles Tallinna Sadama infrastruktuuri arendusdivisioni juht Peeter Nõgu.

Aja kokkuhoid toob ühtlasi kaasa keskkonnasäästu. „Kuna laev kulutab kai juures manööverdamisele vähem aega, siis isegi 5 minutit kokku hoitud sõiduaeg vähendab laeva kütusekulu ning heitmekoguseid. Pika perioodi jooksul on sellel märkimisväärne keskkonnamõju,“ selgitas Nõgu.

Uued vaakumseadmed paigaldati Tallinn-Helsinki liini teenindavatele kaidele. Kaile 5 ja 12 paigaldati ettevõtte Cavotec-i seadmed, kaile 13 Trelleborgi seadmed. Oma tehnilistelt parameetritelt on seadmed sarnased.

Cavoteci juhatuse esimees Mikael Norin rääkis: “Me oleme äärmiselt uhked, et Cavoteci tehnoloogia toetab Tallinna Sadama visiooni saada Läänemere uuendusmeelseimaks sadamaks ning aitab ellu viia kestlikke eesmärke puhtama õhu tagamisel.  Meie automaatsed vaakumsildumisseadmed MoorMaster võimaldavad laevadel hoida kokku aega sildumisel ning seetõttu sõita aeglasemalt ja väiksema kütusekuluga vahemaad Tallinnast Helsingisse vähendades seeläbi laevade poolt õhku paisatavaid kasvuhoonegaaside emissioone kuni 12 000 tonni aastas, mis on võrreldav 10 000 diiselkütusel autoga.“

Automaatsildumise seadmed on töökindlad ja neid on võimalik kasutada praktiliselt kõigis ilmastikutingimustes. Arvestada tuleb vaid tuulepiiranguga 17 m/s ning sedagi oludes kui tuul puhub risti laeva välispardaga kaist eemale. Sellisel juhul kasutatakse ohutuse tagamiseks lisaks ka laeva otsi.

Lähimad sarnased seadmed asuvad Helsinki Läänesadamas, Marienhamni sadamas ja Langnas’i sadamas Ahvenamaal.

Uute sildumisseadmete paigaldamine toimus projekti TWIN-PORT 3 raames ja seda toetas Euroopa Liit infrastruktuuri investeeringute meetme CEF kaudu. Tallinn-Helsingi meretee arendusele suunatud projekt viiakse ellu perioodil 2018-2023, selles osalevad Tallinna Sadam, Helsingi Sadam, Helsingi linn ja kolm laevaoperaatorit (Tallink, Viking Line ja Eckerö Line) ning projekti kogueelarve on 61,2 mln eurot. Tallinna Sadama poolt tehtavate investeeringute maht oli 15,8 mln eurot.

(Allikas: https://www.ts.ee/vanasadamas-hakkasid-laevu-teenindama-automaatsed-sildumisseadmed/)

09.12.2021

Uudised ja teated

Vaata kõiki uudiseid
Liikmed
Website built & powered by
MissioonLiikmed
Eesti konkurentsieelisedKataloogidMeretransportRaudteetransportLennutransportTerminalidKlastri liikmedIntranetKlastri strateegia 2013-2015
Üldine infoLiikmed
TransKazakhstan 2023Transport Logistic 2023TransKazakhstan 2022TransLogistika Kazakhstan 2021Trans Kazakhstan 2019Transport Logistic 2019TransRussia 2019TransRussia 2018CILF 2017Transport Logistic 2017TransRussia 2017Arhiiv