Facebook Facebook Eesti keelEnglishSuomeksiПо-русски 中国的

Tallinna Vanasadamas avati uus kruiisiterminal ja promenaad

Tallinna Vanasadamas avati moodne multifunktsionaalne kruiisiterminal ja ligi kilomeetri pikkune promenaad, mis ühendab mereääre Kultuurikilomeetriga, avades linnarahvale vaba aja veetmiseks seni ligipääsmatu sadama-ala.

Tallinna Sadama juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul on kruiisiturism kiiresti taastumas ning Tallinna Sadam on teinud põhjalikke ettevalmistusi, et kruiisisadama ala külastamine oleks kõigile turvaline ja mugav.  „Kruiisiterminal ja rohkete vaba aja veetmise aladega promenaad avavad Tallinna linna rohkem merele, võimaldades nautida seni varjus olnud kauneid vaateid meie pealinnale, pikendada hommikust jooksutiiru või saada osa meeleolukatest üritustest, mis aastaringselt kasutatavas keskkonnasäästlikus terminalis aset hakkavad leidma,“ ütles Kalm.

Uue kruiisiterminali näol on tegemist piirkonna kõige kaasaegsema ja multifunktsionaalsema terminaliga, mis on ehitatud nii, et vähendada selle negatiivset mõju keskkonnale. Terminali energiavajadus tagatakse Põhjamaade kliimale kohandatud päikesepaneelidega ning rajatist köetakse soojuspumba abil mereenergiaga, mis muudab selle aastaringselt kasutatavaks.

Lisaks terminalile avati uus 850 meetri pikkune katusepromenaad, mis ühendab mereääre Kultuurikilomeetriga. Promenaadil on arvukalt istumiskohti, restoran, laste mänguväljak, spordiala ja palju muud avastamisväärset.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul mitmekesistab uus kruiisiterminal ja ligi kilomeetrine promenaad linnaruumi tervikuna, luues muuhulgas ühenduse Pirita ja Reidi tee ning Kultuurikilomeetriga. „Vanasadama piirkonnast on kujunemas innovaatiline ja atraktiivne linnakeskus oma tervikliku ja läbimõeldud kontseptsiooniga, luues samas sünergia meie väärika vanalinnaga. Ühtlasi toetab selline lähenemine ka meie arengustrateegias aastaks 2035 seatud visiooni – kujundada linnast kompaktse linnasüdame ja eriilmeliste keskustega, looduslähedane ja kõigile ligipääsetav linn,“ nentis Kõlvart. „Keskkonnasõbraliku terminalihoone ja ligi kilomeetrise rannapromenaadi rajamine on heaks eeskujuks, kuidas saame üheskoos rohelist ja inimsõbralikku linnaruumi kujundada.“

Terminali ja promenaadi ehitustööd teostas YIT Eesti AS, mille juhatuse esimehe Margus Põimi sõnul saab promenaadiga kruiisiterminalist igati väärikas täiendus tänavu 30. sünnipäeva tähistava ettevõtte edulugude sekka.

„Maa ja vee piiril ehitamine on alati põnev kogemus. See nõuab ehitajalt kõrget oskusteavet, pühendumist tööohutusele ja võimet lahendada kiirelt kõikvõimalikke ootamatuid olukordi, millega loodus ja veealune elu üllatada võivad. Mul on väga hea meel, et projekt on jõudnud õnneliku lõpuni ning oleme saanud kinkida linnarahvale järjekordse lõigu mereäärset promenaadi, kust nautida mereõhku ja vaateid ning näha ka promenaadi all tegutseva sadama tööd,“ sõnas YIT Eesti juht.

Tallinna Vanasadama kruiisiterminali projekteerisid Salto Arhitektid koostöös Stuudio Tallinnaga. Inseneriosad projekteeris Sweco Projekt AS ja elektripaigaldised Rausi OÜ.

Terminali tehniline disain lähtub eelnevalt teostatud uuringust, kus selgitati välja millised energiasäästlikud ja ökoloogiliselt jätkusuutlikud lahendused on sobivad hoone ehituseks Põhjamaa kliimas, mis võimaldaks hoonet kasutada ka väljaspool kruiisihooaega. Uuring teostati Green Cruise Port projekti raames, mida kaasfinantseeris Euroopa Liit Interreg Baltic Sea programmi kaudu.

Tallinna Sadam, mis teenindab igal aastal üle kümne miljoni reisija, soovib olla teerajajaks tuleviku säästvate terminalide suunas ning täiustab järjepidevalt oma äri- ja arendustegevust, et vähendada sadamategevuse negatiivset mõju keskkonnale.

Kruiisiterminali ja katusepromenaadi rajamise video.

Fotod terminalist ja promenaadist. Fotograaf Raul Mee.

Avamisest:

Promenaad avati  kõikidele huvilistele  köitva ja kujundliku etteastega, mis ühendab meid maailma meredega ja ookeanidega. Vesi, mida mööda jõuavad terminali laevad erinevatest maailma paikadest, oli spetsiaalselt avamistseremoonia jaoks valatud huvitavalt helidesse. Tunnustatud artistid interpreteerisid  erakordsel moel Läänemere vett kasutades rütmi- ja helikombinatsioonidega erinevate kultuuride ja rahvuste muusikat.  Esimestele promenaadi külastajate ees rullus lahti vaip ning promenaadil tervitasid neid Tallinna Sadama maskott Hüljes Ülo koos meemidega.

Mereäärsed pidustused kruiisiala vahetus läheduses jätkuvad 15.07 õhtul kell 19:00 keskkonnaalase muusikalise suurteose Ookean maailma esiettekandega (https://www.ookean.info/ )  ning  16-18.07 toimuva  suure merepeoga Sail Tallinn ( https://www.tallshipstallinn.ee/). Olete oodatud mereäärde!

(Allikas: https://www.ts.ee/tallinna-vanasadamas-avati-uus-kruiisiterminal-ja-promenaad/)

15.07.2021

Uudised ja teated

Vaata kõiki uudiseid
Liikmed
Website built & powered by
MissioonLiikmed
Eesti konkurentsieelisedKataloogidMeretransportRaudteetransportLennutransportTerminalidKlastri liikmedIntranetKlastri strateegia 2013-2015
Üldine infoLiikmed
TransKazakhstan 2023Transport Logistic 2023TransKazakhstan 2022TransLogistika Kazakhstan 2021Trans Kazakhstan 2019Transport Logistic 2019TransRussia 2019TransRussia 2018CILF 2017Transport Logistic 2017TransRussia 2017Arhiiv